Rusya Sivil Yerleşim Yerlerini Bombalamayı Sürdürüyor

Rus savaş uçakları, IŞID terör örgütüne ait mevzileri görmezden gelerek, sivil yerleşim yerlerini bombalamayı sürdürüyor ve Suriyeliler'i hedef almaya devam ediyor.

02-12-2015


Rus savaş uçakları, IŞID terör örgütüne ait mevzileri görmezden gelerek, sivil yerleşim yerlerini bombalamayı sürdürüyor ve Suriyeliler'i hedef almaya devam ediyor. Ayrıca kurtarılmış bölgelerdeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mevzilerini de bombalamayı sürdürüyor. Pazar yerleri gibi halkın yoğun olarak bulunduğu kamusal alanları yönelik saldırıları her geçen gün daha vahşi bir hal alıyor.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Körfez İşbirliği Teşkilatı Büyükelçisi Edip Çiçekli konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Rusya’nın Suriye’ye yönelik saldırılarının başladığı günden bu güne takip ettiği strateji açık bir şekilde ortaya çıkmıştır, o da sivilleri hedef almaktadır. Sahadan gelen bilgilere bakıldığında açıkça görülecektir. Dana, Binniş ve Teftenaz kasabalarındaki saldırıları bunu açıkça ispatlamaktadır" ifadelerini kullandı.

Geçici ateşkes olmasına rağmen birçok çocuk ve kadının öldüğünü belirten Çiçekli, rejim güçlerinin sahada başarı elde etmek için verdiği sözleri hiçe saymaya devam etmesi durumunda ateşkes ve çözümün güvenilirliğinin tartışmalı hale geleceğini söyledi.

İdlip kırsalında yer alan Eriha kasabasında bir pazar yerini dün sabah hedef alan Rus savaş uçakları, 40 sivil vatandaşın hayatını kaybetmesinin 70’inin de yaralanmasına neden oldu. Hastanelerin yaralıları tedavi etme konusunda yetersiz kaldığını bildirildi.

SMDK Başkan Yardımcısı Mustafa Evsu, Suriyeliler'in direnişini selamlayarak şunları ifade etti:
"Suriye halkı ve onun Özgür Ordusu, Suriye’yi Esed ve IŞİD teröründen kurtarmaya kadirdir. Geldiğimiz noktada uluslararası toplum Rusya’nın, Suriye halkına karşı işlediği suçlar konusunda net bir tavır takınmalıdır. Suriye halkının özgürlüğünü elde etmesi ve taleplerini elde etmesi için devrimcileri desteklemelidir."

İlginizi çekebilecek diğer haberler