Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seçimlerin Galibi Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye genelinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi oldu. Seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde en fazla oyu Recep Tayyip Erdoğan alırken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) oluşturduğu Cumhur İttifakı da TBMM'de çoğunluğun sahibi oldu.

27-06-2018


Türkiye’de milyonlarca kişi geçtiğimiz pazar sabah saatlerinden itibaren sandık başına giderek oy verme işlemini gerçekleştirdi. Sandıkların açılması ve YSK’nın seçim yasaklarını kaldırması ile birlikte büyük heyecan yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye genelinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi oldu. 

MHP’den gelen teklif sonrasında yapılan istişarelerle 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen seçimler için seçmenler sandıklara giderek oylarını kullandılar. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için yoğun bir şekilde çalışmalar yapan partiler, oyların sayımını tüm gün boyunca takip etti ve sandıktan çıkacak sonucu bekledi. Oy verme işlemlerinin tamamlanmasının ardından oyların sayımına geçildi ve seçim sonuçları belli oldu.

Seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde en fazla oyu Recep Tayyip Erdoğan alırken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) oluşturduğu Cumhur İttifakı da TBMM'de çoğunluğun sahibi oldu.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Sonuçları
Bu sonuçlara göre; Recep Tayyip Erdoğan % 52.59), Muharrem İnce % 30.64, Selahattin Demirtaş % 8.40, Meral Akşener % 7.29, Temel Karamollaoğlu % 0.89, Doğu Perinçek ise % 0.20 oranında oy aldı. Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni sistemin ilk kazananı oldu.

Milletvekili Seçimi Sonuçları
Yine 24 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) % 42.56, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) % 22.64, Halkların Demokratik Partisi (HDP) % 11.70, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) % 11.10, İyi Parti % 9.96, Saadet Partisi % 1.34, Diğer partiler ise % 0.54 oranında oy aldı.

Bu oy oranlarına göre AK PARTİ 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ PARTİ ise 43 milletvekili ile TBMM'de yer alacak.

İlginizi çekebilecek diğer haberler