Araştırma Görevlilerine Yurt Dışı İmkânı

Doktora tez aşamasında olup devlet üniversitelerinde görev yapmakta olan araştırma görevlilerinden, tez konusu ülkemizin öncelikli alanları ile ilgili olanlara, en az 6 ay en fazla 1 yıl süreyle tezleri ile ilgili yurt dışında araştırma yapma imkânı sunulacak.

01-05-2018


Yüksek Öğretim Kurulu, Yurt Dışı Doktora Araştırma Bursları Programı (YUDAB) başlattığını duyurdu. Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefi kapsamında, Yeni YÖK olarak birçok yeni program hayata geçirilmiştir" denildi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nin 31 Temmuz 2018 tarihine kadar devam edecek olan başvurularla ilgili açıklaması şöyle:
"Bu bağlamda, öncelediğimiz konulardan biri doktora eğitimi olmuştur. Ülkemizde doktora insan kaynağının nicelik olarak arttırılması yanı sıra nitelik olarak da iyileştirilmesi yolunda gerçekleştirdiğimiz projelere "Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Bursları (YUDAB)" Programı da eklenmiştir.

Yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılan YUDAB programı ile doktora tez aşamasında olup devlet üniversitelerinde görev yapmakta olan araştırma görevlilerinden tez konusu ülkemizin öncelikli alanları ile ilgili olanlara en az 6 ay en fazla 1 yıl süreyle tezleri ile ilgili yurt dışında araştırma yapma imkânı sunulacaktır. YUDAB programından faydalanacak araştırma görevlilerinin yurt dışında bulunduğu süre içerisinde, bulundukları ülkelere göre aylık 2500-3500 Türk Lirası tutarında desteklenecektir. 

Bu kapsamda araştırma görevlileri, Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve QS World University Rankings tarafından yapılan dünya üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren dünyanın en saygın üniversitelerinden birinde doktora konuları kapsamında araştırma yapma fırsatı elde edeceklerdir.

Türk Yükseköğretiminde kalite çıtasının yükseltilmesi çabalarında yeni bir merhale olan ve başarı üzerine kurgulanan bu proje ile başarıyı ödüllendirmeyi amaçlamaktayız.

Başvuruları 17 Nisan 2018 - 31 Temmuz 2018 (Saat 17.00’a kadar) tarihleri arasında olan YÖK YUDAB Programı hakkında detaylı bilgilere Programın resmi web sayfası olan https://yudab.yok.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir."

İlginizi çekebilecek diğer haberler