"YÖK Yabancı Dil Eğitim Bursu" Başvuruları Başladı

Devlet üniversitelerindeki doktoralı öğretim elemanlarının yurtdışında bir yabancı dil kursuna katılarak sahip oldukları yabancı dil bilgi ve becerilerini geliştirebilmelerini desteklemek amacıyla "Yabancı Dil Eğitim Bursu" için YÖK tarafından 2019 yılı için çağrıya çıkılacak.

28-03-2019


"Yeni YÖK" olarak, devlet üniversitelerindeki doktoralı öğretim elemanlarının yurtdışında bir yabancı dil kursuna katılarak sahip oldukları yabancı dil bilgi ve becerilerini geliştirebilmelerini desteklemek amacıyla ilk kez geçtiğimiz sene "YÖK Yabancı Dil Eğitim Bursu" verilmeye başlanmıştı. YÖK-Yabancı Dil Eğitim Bursu ile, üniversitelerdeki eğitim ve araştırma faaliyetlerinde niteliğin ve kalitenin artırılmasının yanısıra, 2018-2022 Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi'nde yer alan eylem planı çerçevesince, Türk akademisyenlerin yabancı dilde ders verme kapasitelerinin artırılması da planlanmakta. 

Burs programı kapsamında 2018 yılında yapılan ilk çağrı neticesinde, devlet üniversitelerinde doktora derecesine sahip araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya doktor öğretim üyesi kadrolarında görev yapmakta olan öğretim elemanlarının başvuruları, YÖK tarafından değerlendirilmiş ve bursu almaya hak kazanan öğretim elemanları, İngiltere, Amerika, Kanada, Malta, Almanya, Fransa gibi uluslararası akreditasyona sahip dil okullarında katıldıkları İngilizce, Almanca ve Fransızca dil eğitimleri için 2 ila 6 ay arasında aylık 2 bin 500 TL burs ile desteklenmişti. 

YÖK-Yabancı Dil Eğitim Bursu kapsamında 2019 yılı için çağrıya çıkılacak. Burs programının ikinci çağrısı olan burslara; son beş yıl içinde YÖKDİL, YDS, E-YDS veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen bir yabancı dil sınavından en az kırk beş veya en fazla yetmiş puan aldığını belgeleyen, Araştırma Üniversiteleri ve Aday Araştırma Üniversitesi dışındaki devlet üniversitelerindeki doktora derecesine sahip araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya doktor öğretim üyesi kadrolarında görev yapmakta olan öğretim elemanları başvurabilecek. 

Burstan yararlanmak isteyen öğretim elemanlarının seçimleri üniversiteler tarafından yapılarak, yabancı dil eğitimi alması uygun bulunan öğretim elemanlarının bilgilerini en geç 17 Mayıs 2019 Cuma akşamı mesai bitimine kadar YÖK’e bildirmeleri gerekiyor. Üniversite çeşitliliği ve bütçe imkanları dikkate alınarak kesinleşen liste üniversiteler tarafından açıklanacak. YÖK tarafından bu yıl bursu almaya hak kazanan öğretim elemanlarına 2 ay ile 6 ay arasında aylık 3.500 TL burs desteği sağlanacak.

İlginizi çekebilecek diğer haberler