"Sivillerin Can Güvenliği İçin Hudeyde'den Çekilin"

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el–Yemani, Husiler'e sivillerin canlarını ve mallarını korumak için Hudeyde kentinden çekilmeleri çağrısında bulundu.

06-07-2018


Yeni Yemen Haber Sitesinin haberine göre, Kızıldeniz sahil kenti ve önemli liman şehri olan Hudeyde'de Arap Koalisyon güçleri desteğinde Yemen ordusu ile İran destekli Husi milisleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Yemen Dışişleri Bakanı El Yemani, sivillerin can ve mal güvenliklerini sağlanması için Husiler'in Hudeyde'den çekilmesini istedi.

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, El Yemani, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da İngiltere Yemen Büyükelçisi Michael Aron'u kabul etti. Görüşmede Yemen'deki son gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulunan El Yemani, Yemen ordusunun Hudeyde kentindeki operasyonu sürdürmede kararlı olduğunu ifade ederek, sivillerin can ve mallarını korunması için Husiler'e Hudeyde  kentinden çekilmesi çağrısında bulundu.

El Yemani ayrıca, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in Husiler'in Hudeyde'den çekilmesini ön gören çabalarını desteklediklerini sözlerine ekledi. Öte yandan şiddetli çatışmaların yaşandığı Hudeyde'den 121 binden fazla kişi kaçarak güvenli bölgelere sığındığı belirtildi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler