"Parmak Emme Alışkanlığı Sorunlar Ortaya Çıkarır"

"Parmak emme alışkanlığının, ilk yıllarda bebekte görülen emme refleksinin bir sonucu olduğu düşünülerek doğal kabul edilebilir" diyen Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Merve Nur Eğlenen, 5 yaşından sonra parmak emme alışkanlığı sonlandırılmazsa, dişsel ve iskeletsel sorunların ortaya çıkabileceğini söyledi.

23-04-2018


Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Merve Nur Eğlenen, parmak emme alışkanlığının, ilk yıllarda bebekte görülen emme refleksinin bir sonucu olduğu düşünülerek doğal kabul edilebileceğini belirterek, 5 yaşından sonra parmak emme alışkanlığının sonlandırılmaması durumunda, dişsel ve iskeletsel sorunların ortaya çıkabileceğini, parmak emme süresinin uzunluğu ve şeklinin de bu sorunun şiddetini artıracağını söyledi.

Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Merve Nur Eğlenen, "Parmak emme alışkanlığı uzun süre devam ettiğinde açık kapanış dediğimiz, üst ön dişlerin alt ön dişleri yeterince örtmediği durum ortaya çıkmaktadır. Üst ön dişler daha önde, alt çene ise normalden daha geride konumlanır. Üst çenede daralma ve buna bağlı olarak dişlerde çapraşıklıklar meydana gelir. Ayrıca, parmakta da şekil bozuklukları görülür" dedi.

Karışık dişlenme döneminde, yani daimi ve süt dişlerinin ağızda beraber bulunduğu dönemde, bu alışkanlık terk edilirse, ortaya çıkan bozuklukların kendiliğinden düzelebileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Merve Nur Eğlenen, aksi durumda, bozukluğun kalıcı hale geleceğini ve düzelmenin ancak ortodontik tedavi ile sağlanabileceğini, erken dönemde tedavi uygulanmazsa, çene ilişkilerinin düzeltilmesi için erişkin yaşta cerrahi işlem dahi gerekebileceğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Merve Nur Eğlenen, parmak emen çocuklara karşı nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği konusunda da bilgi verdi:
"Parmak emen çocukların erken dönemde bir ortodonti uzmanına görünmeleri ve bu alışkanlığın bir an önce bıraktırılması gereklidir. Ortodonti uzmanı tarafından yapılan sabit veya hareketli ağız içi aygıtlarla alışkanlığın önüne geçilir ve tedavi sağlanır, ancak duygusal ihtiyaçlar da parmak emme gibi alışkanlıklara neden olabildiği için, aynı zamanda bir psikolog veya pedagog desteği almak da uygun olabilir. Alışkanlıklara bağlı çene bozukluklarında en önemli nokta, sorunun erken tanı ve tedavisidir. Aksi takdirde, daha ileri yaşlarda, daha uzun süren, ve daha maliyetli tedavilere ihtiyaç duyulacaktır."

İlginizi çekebilecek diğer haberler