"Nisan Ayında Suriye'de Dokuz Katliam Gerçekleştirildi"

Nisan ayında Suriye'de dokuz katliam gerçekleştirildiğini belirten, Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) yayınladığı raporla, Esed rejimi ve ona destek veren mezhepçi silahlı güçlerin, Suriye’nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen altı katliamdan sorumlu olduğunu ortaya koydu.

10-05-2018


 Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Güçler Koalisyonu İnternet Sitesi'nin haberine göre, Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Esed rejimi ve destekçilerinin Nisan ayında yeni katliamlar gerçekleştirdiğini ortaya koydu. SNHR, yayınladığı raporda, Nisan ayında Suriye’de dokuz katliam gerçekleştirildiğini kaydetti. Doğu Guta’ya yönelik çoğunluğu kadın ve çocuklulardan oluşan yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği kimyasal saldırı ve Şam’ın Güneyi'ndeki bu katliamlar arsında yer alıyor. Rapor, Esed rejimi ve ona destek veren mezhepçi silahlı güçlerin, Suriye’nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen altı katliamdan sorumlu olduğunu ortaya koydu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Esed rejimin halkı korkutarak tehcire zorlamak için yıkım politikası takip ettiğini, bu katliamların bunun bir sonucu olduğunu açıkladı. Rapor, 2018’in ilk üç ayında rejimin, 28’i Ocak’ta, 29’u Şubat’ta, 54’ü Mart’ta, 160 katliam yaptığını belirtti. Bunun yanında rejim ve ona bağlı silahlı güçlerin her gün halkı bombalamayı sürdürdüğünü duyurdu.

SNHR, Esed rejimi zindanlarında yılbaşından bu yana işkence altında kırk kişinin şehit olduğunu kaydetmişti. SMDK, Esed rejimin, tehcir politikaları da dâhil işlediği suçların kayıt altına alınmasının Esed rejiminin halkı evlerinden çıkarmak için kullandığı terörist yöntemleri ortaya koyduğunu kaydetmişti.

İlginizi çekebilecek diğer haberler