"İran’ın Çıkarlarına Hizmet Ediyor"

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Siyasi Kurulu ve Yasa Komitesi Üyesi Yasir Ferhan, Esed rejiminin Suriye’de İran’ın çıkarlarına hizmet edecek bir demografik değişim uyguladığını söyledi.

23-04-2018


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Siyasi Kurulu ve Yasa Komitesi Üyesi Yasir Ferhan, Esed rejiminin Suriye’de İran’ın çıkarlarına hizmet edecek bir demografik değişim uyguladığını ve son olarak 10 sayılı kanunla bu demografik değişimi yasallaştırdığını söyledi.

Ferhan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Esed rejiminin İran molla rejimi tarafından Suriye’ye dayatılan demografik değişimi meşrulaştırmak istediğini dile getirdi. Rejimin 2012 yılında 66 sayılı kanunla mülkiyet senetlerini değiştirmek amacıyla Mezze’nin Güneydoğusu'nda ve Güney el-Mütehallik’in Güneyi'nde ve Mezze, Kefersusa, el-Kanavat ve el-Besatin, Deraya ve el-Kadem’de iki yeni idari birim oluşturmayı hedeflediğini kaydeden Ferhan, bu gün yaşanan demografik değişimin bu sürecin devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Ferhan sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"10 sayılı kanunun maddeleri, gayrı menkul hak sahiplerinin hak taleplerini ve buna ilişkin belgeleri ibraz etmesini istiyor. Ayrıca, değer belirleme komisyonlarındaki temsilcilerini seçmesini ya da mahkeme tarafından tayin edilmesini ön görüyor. Bu durum rejimin 13 milyon Suriyeli'nin evlerinde olmaması kullanma niyetini ortaya koyuyor. Rejim gayrımenkul kayıtlarıyla oynayarak halkın evlerine el koymaya çalışıyor"

Ferhan konuşmasına şöyle devam etti:
"Kanuna göre idari birimlere, kamu binalarına ve yıkım uyarası verilen gayrımenkullere el konulacak. El konulan binalar, hizmet şirketleri tarafından yerel fonlar kullanılarak cüzi fiyatlarla satın alınabilecek. Yani, İran rejimin adamları Suriye’de çok stratejik geniş alanları zimmetine geçirebilecek ve bunu gelecekte mezhebi ve siyasi anlamda kullanacak." 

Esed rejiminin, gecekondu bölgelerinde mülk sahiplerinin yasal dayanaktan yoksun olmasını kullanarak, mülk senedi uygulamasını hayata geçirdiğini ve bölgelerdeki insanların çoğunun göç ettiğini ya da haklarında tutuklama talebi olduğunu belirten Ferhan, "Esed rejimi Mezze 86 ve Aş el-Vurur gibi destekçilerinin yaşadığı bölgelerde de bu uygulamalarını hayata geçiriyor. Çıkarılan kanunların mezhepçi bir hedef güttüğü kesin" dedi.

"Esed rejimi, yabancılara gayrı menkul edinme hakkı tanıyan 2011/11 sayılı yasa ve İranlılar'a yatırım adı altında gayrı menkul satın alma kolaylığı sağlayan 1991/10 sayılı kanun ve 2000/7 sayılı kararnameyi çıkarmıştı" diyen Ferhan, daha önce halkını tehcir ettiği Eski Humus ve Baba Amr semtlerinde uyguladığı demografik değişimin Şam, Humus’un diğer bölgeleri ve Deyr-i Zor’da da İran lehine uygulamayı hedeflediğini söyledi.

SMDK Üyesi Ferhan, Esed rejimi tarafından bu hususta 2011 yılından sonra çıkarılan kanunların iptali için sadece ülkede yaşanan savaş ortamı ve tehcirin yeterli olacağını belirttiği açıklamasında, bununla birlikte, Esed rejiminin işlediği savaş suçları ve katliamlar yüzünden meşruiyetini kaybetmesi nedeniyle, çıkardığı kanunların da gayrı meşru olduğunu sözlerine ekledi.

Suriye halkının tehcir edildiği bölgelere geri dönüş hakkının Esed rejiminin demografik değişim uygulamalarının önündeki tek ve en büyük engel olduğunu belirten Ferhan, uluslararası toplumun Suriye’de istikrarın sağlanması ve siyasi çözümün gerçekleştirilmesi için mülteciler dönüş hakkına kefil olması gerektiğini vurguladı. Ferhan, açıklamasında son olarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), Esed rejimi tarafından demografik değişim amacıyla çıkarılan bu yasaları savaş suçu olarak niteleme ve duruma müdahale etme çağrısı yaptı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler