"Hukukun Olmadığı Yerde Hukukçular Günü Kutlanmaz"

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Bugünü 30 yıldır hep kutladık. Ama hukukun olmadığı yerde bugün, hukukçular günü kutlanmaz" iddiasında bulundu

05-04-2018


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Baro Başkanlığı da dahil olmak üzere avukatlığın her kademesinde görev yaptığını belirten Tanrıkulu, "Bugünü 30 yıldır hep kutladık. Ama hukukun olmadığı yerde bugün, hukukçular günü kutlanmaz" iddiasında bulundu. 

İktidarın, yargının ve hukukun üstünlüğünü yok saydığını, avukatlık mesleği açısından Türkiye'nin darbe dönemlerinden bile güç günlerden geçtiğini savunan Tanrıkulu, bazı hukukçuların kendi mesleklerini aşağılar hale geldiklerini ileri sürdü. 

Hukukun bir gün herkese lazım olacağını söyleyen Tanrıkulu, "Savunma yargının kurucu unsuru değil, dışlanan unsuru haline geldi. 600'e yakın avukat şu anda tutuklu. İddianamesiz bir şekilde tutuklulukları devam ediyor. Hukukun olmadığı bu ortamda Avukatlar Günü'nü kutlamak bir zulüm." ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler