"Herkes Anladı Bir Tek Siz Anlamadınız Sayın Kılıçdaroğlu"

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Bence herkes anladı bir tek siz anlamadınız Sayın Kılıçdaroğlu ama hala bir şansınız var. Edirne'ye gidebilirsiniz, Selahattin Demirtaş size tane tane bunu anlatır" ifadesini kullandı.

11-04-2018


HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Parti iktidara geldiğinde cezaevlerinde 55 bin kişi olduğunu, bugün bu sayının 230 bine ulaştığını iddia eden Temelli, adli kontrol yöntemiyle 420 bin kişinin imza attığını ya da yurt dışına çıkamadığını söyledi. 

Suriye Doğu Guta'daki kimyasal saldırıya ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplandığını anımsatan Temelli, "Kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını henüz bilmiyoruz ama daha önce kullanıldığını biliyoruz. Bu kimyasal silahın kimyalarının nereden gittiğinin belgeleri de var. Günü geldiğinde bu belgelerle aslında bütün dünya aydınlanacak, bu kimyasalları oraya yollayanlar da yargılanacak" diye konuştu. 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 20 milyar dolarlık bir proje olduğunu ve bunu yapan firmanın Çernobil'i yapan firma olduğunu iddia eden Temelli, "Çernobil'de başımıza gelenin Akkuyu'da başımıza gelmeyeceğini kim garanti eder? Kaldı ki bu firma henüz mali sorunları da çözmüş değildir" ifadesini kullandı. 

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi'nde 4 kişiyi tabancayla öldüren Volkan Bayar'ın 103 akademisyeni FETÖ'cü oldukları gerekçesiyle ihbar ettiğini ve bunların arasında cezaevine girenler olduğunu vurgulayarak, rektörü istifaya çağırdı. 

Temelli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Proje Bazlı Teşvik Sistemini, eleştirdi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine başlandığını ve şu ana kadar dört fabrikanın satıldığını anımsatan Temelli, fabrikaları alan firmalarının bazılarının firma olup olmadığının bile bilinmediğini, ihale rakamlarının ise şeker fabrikalarının bir yıllık ekonomiye katkılarıyla neredeyse aynı olduğunu savundu. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin süreçte yaptığı bazı açıklamalarına değinen Temelli, "Şimdi dönüp bize, 'Biz HDP'lilere anlattık' diyor. Biz böyle bir şey görmedik. Böyle bir şeye ikna olmadık, tam tersine biz size çok şey anlattık ama siz o sırada bizi dinlemek yerine başka şeyleri dinliyordunuz. Şimdi bunun günahını böyle çıkartamazsınız. Bence herkes anladı bir tek siz anlamadınız Sayın Kılıçdaroğlu ama hala bir şansınız var. Edirne'ye gidebilirsiniz, Selahattin Demirtaş size tane tane bunu anlatır" ifadesini kullandı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler