"Daha Çok Toplumsal Sorunlarla İlgileneceğiz"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, "Diyelim ki bir Roman arkadaşımız ayrımcılık gördüğünü veya başka birisi kötü muamele gördüğünü ifade ediyor, müracaat edebilir ama biz daha çok toplumsal sorunlarla ilgileneceğiz" dedi.

16-11-2015


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı tarafından takip edilen ve işlemleri yapılan Türkiye'de 108 bin 379 derneğin bulunduğunu ve bu sayının yeterli olmadığını söyledi. AK Parti döneminden önce derneklerin emniyet binalarının bodrum katındaki dernekler masasında faaliyetini yürüttüğünü belirten Üstün, "AK Parti döneminde ise yeni dernekler kanunları çıkartarak valilikler bünyesinde dernekler il müdürlükleri kuruldu. Bu meseleyi biz asayiş sorunu olmaktan çıkartıp bir demokrasi meselesi olarak görmeye başladık" diye konuştu.

Üstün, Türkiye'de dernek sayısının gelişerek arttığını ve çok değişik alanlarda dernekler kurulması gerektiğini vurgulayarak, Avrupa'da bir kişinin ortalama 7-8 derneğe üyeliği bulunduğunu, bu rakamın Türkiye'de de yakalanmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

AK Parti'de kurulan İnsan Hakları Başkanlığı'nın da bireysel konulardan ziyade toplumsal sorunları ele alınacağını belirten Üstün, "Mesela milli birlik ve kardeşlik, Alevi kardeşlerimizin sorunları, Roman kardeşlerimizin sorunları, göçmenlerin sorunları gibi. Dolayısıyla geniş toplum kesimlerinin sorunlarını ilgilendiren konulara daha çok zaman ayıracağız" ifadesini kullandı.

Üstün, vatandaşların bireysel taleplerini TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na, Kamu Denetçiliği kurumuna veya Anayasa Mahkemesi kurumuna yazarak iletebileceğine değindi. Orada daha etkin çözümler üretilebileceğine bildiren Üstün, "Daha geniş kitlelerin, kesimlerin sorunlarına eğileceğiz. Onlara çözümler üreteceğiz, onlarla ilgili kararlar alacağız" dedi.

Aynı zamanda il ve ilçe yönetimlerinde de birimlerinin olacağını, vatandaşların oraya da müracaat edebileceklerine işaret eden Üstün, şunları ifade etti:
"Diyelim ki bir Roman arkadaşımız ayrımcılık gördüğünü veya başka birisi kötü muamele gördüğünü ifade ediyor, müracaat edebilir ama biz daha çok toplumsal sorunlarla ilgileneceğiz. Tabii ki bu durumlarla ilgili bir dilekçe geldiğinde de bunu reddetmeyeceğiz, alacağız, çözüm üretebilirsek üreteceğiz."

Üstün, il ve ilçe teşkilatlarında da insan hakları birimleri kuracaklarını sözlerine ekledi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler