"Cenevre Müzakereleri Çıkmaza Girdi"

Cenevre’de Suriyeli muhalifleri temsil eden Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Cenevre müzakerelerinin çıkmaza girdiğini söyledi.

06-05-2016


Cenevre’de Suriyeli muhalifleri temsil eden Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Cenevre müzakerelerinin çıkmaza girdiğini söyledi. Müzakerelerin çıkmaza girmesinin, rejimin BM’nin 2254 sayılı kararının gereği olan Geçici Yönetim Kurulu oluşturulmasını konuşmayı reddetmesi olarak açıkladı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de, Almanya ve Fransa dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşme sonrası bir açıklama yapan Hicab, "Bizim açımızdan genişletilmiş hükümet ya da Esed’in istediği gibi bir geçiş sürecini tartışmak imkansız" şeklinde konuştu.

Esed varoldukça siyasi çözümün imkansız olduğunu belirten Hicab, şunları söyledi:
"Uluslararası kararlara saygı duyarak bu kararların ön gördüğü gibi Esed ya da oligarşisinden eli kana bulaşmış hiçkimsenin yer almayacağı bir Tam Yetkili Geçici Yönetim Kurulu oluşturmaktan başka yol yok."

"Bütün Suriye’yi kapsayacak bir ateşkes gerekiyor. Şimdi olduğu gibi kısmi ve bölgesel bir ateşkes değil" diyen Hicab, muhalefetin, Esed ya da oligarşisinden hiçkimsenin yer almayacağı bir siyasi çözüm için yol haritası oluşturulmasını ve yeni bir görüşme başlatılmasını talep ettiğini belirtti. 

Öte yandan, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları, görüşme sonrası yaptıkları açıklamada, barış çabalarının korunması için Halep’te ateşkese ihtiyaç olduğunu vurguladı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ateşkesin sekteye uğramasının sorumlusunun Esed rejimi olduğunu ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise, "Halep ve çevresinde ateşkese uyulmadığı sürece herkesin müzakerelere dönülemeyeceğini düşündüğünü tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, daha önce yaptığı açıklamada, Fransa’nın Suriye devrimini destekleyen ülkelerin dışişleri bakanlarını, Suriye’deki askeri ve siyasi tıkanıklığı aşmanın yollarını konuşmak üzere Paris’e davet etmeye hazırlandığını bildirmişti.

Etiketler : "Cenevre - Müzakereleri - Çıkmaza - Girdi" - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler