"Biz Yıllarca İrtica Derken Bu Zihniyeti İfade Ediyoruz"

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "Biz yıllarca irtica derken bu zihniyeti ifade ediyoruz. Başkasına hak ve özgürlük tanımayan, karanlık amaçları olan... Yoksa insanlarımızın giyimi, kuşamı, inancı, ibadeti demokrasinin, özgürlüklerin gereğidir" dedi.

29-04-2016


CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çiçek, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili açıklamasını eleştirdi. TBMM Genel Kurul'daki tartışmalara da değinen Çiçek, bir milletvekillerine üç birleşime katılmama cezası verilmesini eleştirdi.

Çiçek, iktidar partisi milletvekillerinin, yasamada temel unsur olan kürsü dokunulmazlığını şiddet kullanarak ihlal eden kişilere karşı duyarsız kaldığını savunarak, şöyle devam etti:
"Biz yıllarca irtica derken bu zihniyeti ifade ediyoruz. Başkasına hak ve özgürlük tanımayan, karanlık amaçları olan... Yoksa insanlarımızın giyimi, kuşamı, inancı, ibadeti demokrasinin, özgürlüklerin gereğidir. Yavaş yavaş bu zihniyeti daha net görüyoruz. Bunları aştıkça, başörtüsü ve inançlarla ilgili haklarla suistimal edecekleri alan kalmayınca daha ileri adım atarak demokrasinin garantisi olan, bizi Suriye ve Irak olmaktan kurtaran laiklik ilkesine kadar geldiler. Tek tesellimiz, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve kendi grubunun Meclis Başkanı'nın laiklikle ilgili söylemlerine sahip çıkmamasıdır."

Çiçek, 27 Nisan bildirisini bizzat hazırladığını ve yayınladığını söyleyen kişi hakkında dosyanın kapatıldığını, hiçbir hukuki işlem yapılmadığını belirterek, "Bu bildiriyi yayınlayan değil, silahlı kuvvetlerin hak ve özgürlüklerini savunan, askere sahip çıkan genelkurmay başkanları hapsedildi, mağdur edildi. Burada da samimi değiller" dedi. Çiçek, CHP'nin, Anayasa'nın ilk 4 maddesinin değiştirilmesine karşı olduğunu kaydetti.

Etiketler : "Biz - Yıllarca - İrtica - Derken - Bu - Zihniyeti - İfade - Ediyoruz" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler