"Anamuhalefetin Dizayn Edilmesi Paralel Yapı İçin Önemliydi"

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, "Tam da paralel yapının Türkiye'de meşru hükümete karşı darbe girişimine hazırlandığı bu süreçte anamuhalefetin dizayn edilmesi paralel yapı için çok önemliydi" dedi.

11-05-2016


AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 10 Mayıs 2010 tarihinde o dönem Genel Başkan olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a yönelik kaset operasyonu gerçekleştirildiğini ve bu yolla muhalefetin dizayn edildiğini söyledi.

Baykal'ın o dönem "F tipi yapılanma" kavramını ortaya attığını, bürokraside, yargıda ve üst kurullarda paralel yapının örgütlenmesine dikkati çektiğini ifade eden Özkan, "Tam da paralel yapının Türkiye'de meşru hükümete karşı darbe girişimine hazırlandığı bu süreçte anamuhalefetin dizayn edilmesi paralel yapı için çok önemliydi" diye konuştu. Özkan, bu çerçevede yargı mensuplarına, siyasilere kaset komploları ile düzenlenen operasyonların kaynağının hep aynı adresi işaret ettiğini, Baykal hakkında yürütülen bu operasyonun da aynı parmak izini taşıdığını belirtti.

Baykal'ın istifasının ardından daha önce aday olmayacağını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa seçildiğini hatırlatan Özkan, şunları kaydetti:
"Bu tarihten önce paralel yapıyla kavgasını ifade eden, F tipi yapılanmaya dikkati çeken CHP'den hiçbir eser kalmamış, laik devlet anlayışını bir kenara bırakmış, doğrudan doğruya cemaat tipi paralel yapının devlet içinde örgütlenmesine kol kanat germeye başlamış ve buna ilişkin anlayışını tamamen değiştirmiştir. 17-25 Aralık operasyonları ile meşru hükümete karşı darbe girişiminde başarısız olan paralel yapı, muhalefet partilerini dizayn etmek ve bu suretle istikrarsız Türkiye'yi inşa etmek yolunda yol almayı tercih etmiştir. Tüm bu gayretleri milli iradenin dik duruşu ile savuşturulabilmiştir."

Demokrasilerde iktidar kadar muhalefetin de önemli olduğunu vurgulayan Özkan, "Muhalefetin, mutlaka paralel yapının, derin devlet yapılanmalarının vesayetinden kurtularak demokrasimize olumlu katkılarını, hatalı işler karşısında da karşı duruşlarını ortaya koyabilmesi gerekir. Bugün demokrasimizin önündeki en büyük engel, muhalefet partilerinin, özellikle anamuhalefetin paralel yapı vesayeti altında bulunmasıdır. CHP Genel Başkanı'nın, yargı makamları önüne gitmek suretiyle bu paralel kumpası kim nasıl tezgahladı tek tek açıklaması ve demokrasimize, mafya tipi bu tip örgütlerle mücadeleye destek vermesi gerektiğini düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler