"AK Parti'de Yaşananlar Saray Darbesi"

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'de yaşananların "saray darbesi" olduğunu iddia etti.

06-05-2016


CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'de yaşananların "saray darbesi" olduğunu iddia etti. "Yüzde 50'ye yakın oy alan ve 14 seneden beri iktidarda bulunan bir siyasi partinin bütün bu olup biteni kabullenmesi, hiç ses çıkarmaması ve bir kişinin iradesine tabi olması düşündürücüdür" diyen Bekaroğlu, "Hiçbir tartışma, müzakere, ortak akıl yok, teslimiyet var; o ne derse o anlayışı var ve bu gerçekten ürkütücüdür" ifadesini kullandı. 

Halkın büyük desteğini alan, başbakan olan bir kişinin görevden alındığını ifade eden Bekaroğlu, şöyle konuştu:
"Bu sadece bir insanın görevden alınması değildir, parlamenter sisteme fiilen müdahaledir, darbedir. Bu tek adam, başkanlık yolunda önündeki bütün çakıl taşlarını, sorunları temizliyor, hiçbir şeyi görmüyor, önüne hedef koymuş. Zaten fiilen tek adam ama resmen de tek adam, başkan olmak istiyor. Sayın Davutoğlu biraz çakıl taşını geçmişti, irice bir taş olmaya başlamıştı, AKP'de lider olma yolundaydı. Sayın Erdoğan kendi seçtiği adam bile olsa tahammülü yok. Böyle bir insanla Türkiye tek parti, tek kişi yönetimine doğru gidiyor. 

Sayın Davutoğlu dün, herkese selam vererek, 'ben şimdilik olmuyorum' diyerek geri çekildi. Çok sabırlı bir insandır, beklemesini bilir ama hırsları da vardır, hırslarından vazgeçmiş değildir. Bekleyecek, gelişmelere göre uygun zaman ve zeminde tekrar siyasette olacak." 

Bekaroğlu, AK Parti'nin uzun zamandan beri söylem üstünlüğünü kaybettiğini iddia ederek, söylem üstünlüğünü kaybeden partilerde inişler başlayacağını ve bu tip krizler yaşanacağını savundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bundan sonra başkanlık yolunda adımlar atacağını öne süren Bekaroğlu, şunları kaydetti:
"Bana göre, bugün için, başkanlık yolundaki Anayasa değişiklikleri ertelenmiştir. 2019 seçimlerine daha üç sene var. Bu üç senenin iki senesini Cumhurbaşkanı olarak kullanmak, daha sonra da 5+5, iki dönem başkan olmak istiyor. Plan bu. Bu olacak mı, olmayacak mı, bundan çok emin değilim. Çünkü dün itibariyle AK Parti'de müthiş bir kırılma, hayal kırıklığı yaşanmıştır. Kim ne derse Ahmet Davutoğlu, şöyle ya da böyle bir şekilde düzgün, dürüst, hoca karakteri ile sevilen bir insan. Bu gelişme, AK Parti'de vicdanları rahatsız etmiştir. Sayın Erdoğan bu adımı atarak kendi topuğuna da sıkmıştır. Çünkü bu yara ile yüzde 50'lileri aşacak yeni bir seçmen desteğini bulamaz." 

Mehmet Bekaroğlu, bir soru üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın, hemen seçime gidilecekse, çok düşük profilli birisini meydanlara çıkaracağı kanaatinde değilim. Bence şimdi bir karar aşamasında. Hemen seçime giderse çok düşük profilli Başbakan ile gitmez ama iki sene daha Cumhurbaşkanlığı'nı düşünüyorsa, düşük profilli birisini arayacaktır. O Başbakan da Başbakan olmaktan çok, koordinatör gibi davranacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Etiketler : "AK - Parti'de - Yaşananlar - Saray - Darbesi" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler